Park sanatoria – jablunkovské arboretum
Historie
Původní park byl založen bývalými majiteli mlýna Fűllbierovými v letech 1888 – 89. Nebyl nijak druhově bohatý, převládaly v něm domácí dřeviny. V době, kdy vznikala léčebna, park již nebyl udržovaný.
Okresní zdravotní pojišťovna ve Fryštáte zde začala se stavbou provizorní léčebny tuberkulózy v roce 1924.
Vybudovanou léčenu převzal a dále spravoval spolek Slezská Humanita v Orlové, která v roce 1928 otevřela nový pavilón. Podařilo se mu získat nové parkové pozemky léčebny. Péčí o nový park u sanatoria byl pověřen vedoucí zahradík Ladislav Pavlacký.
V roce 1929 vyvrcholila finanční krize Slezské Humanity. Řešení bylo nalezeno ve sloučení se spolkem Ochrana zdraví v Brně v roce 1930.
Předsedou nově založené „Humanity pro Moravu a Slezsko, se stal Václav Jelínek, který spolupracoval s mnoha sadovnickými odborníky. Pod jeho vedením začal být park promyšleně budován tak, aby zde vznikla jedna z největších živých sbírek dřevin na Moravě. Byla v něm malá zoologická zahrada (do roku 1960). V parku byla rozmístěna díla sochaře V. Makovského.
Park v období 2. světové války
Válečné období znamenalo pro parkovou sbírku zmaření velké části dosavadní práce i zhroucení budoucích plánů. V roce 1938 se jablunkovské sanatorium dostalo pod polskou okupační správu. V roce 1939 přebrala veškerý majetek bez jakékoliv náhrady německá správa. Němci obnovili provoz v sanatoriu a zřídili v něm z větší části vojenský lazaret, zbytek sloužil německým civilním nemocným s tuberkulózou. V období okupace byl celý areál sanatoria poškozen. Za okupace pracoval v parku pouze jeden zahradník, jehož hlavním úkolem byla produkce zeleniny. Nejzhoubněji působila pastva dobytka v celém areálu parku.
Po válce začalo kuratorium Humanity pracovat na obnově sanatoria. Tuberkulóza byla po válce znovu velmi rozšířena a bylo potřeba, aby sanatorium začalo opětovně plnit svou léčební funkci. Na rozdíl od předválečného období park již nebyl považován za důležitou součást léčebného procesu a v jeho údržbě nastalo období stagnace.
Unikátní park spolu s ústavem byly v roce 1958 prohlášeny za nemovitou kulturní památku.
Koncem 80. let byla zahájena postupná obnova parku.
Sanatorium Jablunkov
Současnost
V současnosti o park, který má rozlohu 37 hektarů, pečuje zahradník Ing. Libor Műller. V roce 1994 byl park zaregistrován jako významný krajinný prvek. Od roku 2005 je členem Unie botanických zahrad ČR. Celý areál sanatoria je naprosto unikátní kulturní památkou.
V sanatoriu Jablunkov je prováděna diagnostika a léčba prakticky všech plícních nemocí. Park je pacienty celoročně využíván k léčebným účelům, proto je přístupnost parku do jisté míry omezena.
Název:
Sanatorium Jablunkov, a. s.
Adresa:
Alej míru 442
739 91 Jablunkov
E-mail:
sekretariat@sanatorium-jablunkov.cz
Tel.:
558 357 291
Otevírací doba:
denně od 7:00 – 19:00
Návštěvníci by měli pamatovat na to, že se pohybují v nemocničním areálu. Větší skupiny (nad deset osob) jsou povinny hlásit návštěvu předem.
Oficiální webové stránky města Jablunkova
Použité zdroje:
[1] KONEČNÝ, Radim. CICHÁ, Marie Butula. ROHÁČOVÁ, Magdaléna. MÜLLER, Libor. PLÍCNÍ SANATORIUM V JABLUNKOVĚ. Moravská Ostrava: Tisk Agency, s. r. o., 2013, 219 s. ISBN 978-80-86166-36-0.
[2] Sanatorium Jablunkov. In: Kontakt [online]. 2016 [cit. 2016-06-30]. Dostupné z: http://www.sanatorium-jablunkov.cz/.
[3] Archív fotografií města Jablunkova