Židovský dům
Z historie…
První bližší zprávy o jablunkovských Židech pocházejí z druhé poloviny 19. století. V Jablunkově a blízkém okolí žilo v té době asi 200 Židů. Ačkoli jich nebylo mnoho, tvořili významnou skupinu obyvatelstva. Byli mezi nimi obchodníci, krámkaři, podnikatelé, méně často pak řemeslníci, advokáti a lékaři. Žili v pevné symbióze s ostatními obyvateli města, avšak tvořili osobitou společnost založenou na tradičním náboženství a židovské kultuře.
V roce 1864 byla v Hasičské ulici (dnes ul. Plk. Velebnovského) otevřena modlitebna jablunkovských Židů v „Izraelském domě“ s čp. 165, tzv. templ. Podél této budovy je dodnes průjezd, který vedl do zadního dvora, odkud se vstupovalo do větší místnosti v přízemí, kde probíhaly veškeré náboženské obřady, svatby i pohřby. Dřívější účel místnosti dnes nepřipomíná zhola nic, původní vybavení je zcela odstraněno a prostor slouží jako sklad.
Židovský dům s čp. 165 náležel rodině Sniegoňových a byl kvůli své velikosti a patru považován svého času za vilu.
O židovskou modlitebnu, tzv. templ v tehdejší Hasičské ulici se staral pan Josef Grossmann. Bydlel v Městské Lomné, kde provozoval svou obuvnickou živnost. Ze starých fotek a vzpomínek pamětníků je známo, že nosil do prstýnků stočené „pejzy” (kudrny u uší), také klobouk a tmavý kabát – kaftan.
Židovský hřbitov v Jablunkově
Více k přečtení zde
Oficiální webové stránky města Jablunkova
Použité zdroje:
[1] BYRTUS, Josef. ŽIDÉ V JABLUNKOVĚ. Nakladatelství Beskydy. Český Těšín: FINIDR s. r. o., 2009, 192 s. ISBN 978-80-904165-4-3.
[2] Město JABLUNKOV – Jablunkovské informační centrum. Stezka historií Jablunkova / Ścieżka historycznym Jabłonkowem. VALAŠSKÉ KRÁLOVSTVÍ, s. r. o., 2012, 21 s.
[3] SZPYRC, Antoni. JABLUNKOV. Český Těšín: PROPRINT spol. s r. o., 1999, 112 s.
[4] Archív fotografií města Jablunkova.