Židovský hřbitov
Historie
V roce 1902 Židé v Jablunkově založili modlitební spolek. Později v roce 1908 také zakoupili poměrně dlouhý pruh pole z východní strany nového křesťanského hřbitova na Kvitovském poli pod kopcem Vitališov, který oficiálně proměnili v židovský hřbitov. Na kratší, severní straně hřbitova, blíže k městu, byla postavena obřadní síň, ve které se nacházela márnice. Na svém místě stojí dodnes, i když se během času změnilo její poslání a později i podoba.
Náhrobnímu kameni, tzv. macevě, se mezi Židy říká také „eben zichron”, neboli „kámen vzpomínek”. Je tomu tak proto, že na macevách, zejména těch starších, se nachází informace o tom, jakým člověvěk zemřelý byl. Ve srovnání s náhrobky na křesťanských hřbitovech v naší oblasti jsou macevy stavěny tak, aby stály před hrobem. Toto postavení vyplývá ze skutečnosti, že náhrobní kámen uzavíral hrob. Především u jeskynních hrobů v Izraeli je tato funkce kamene naprosto zřejmá.
Židovští obyvatelé patřili mezi zámožnější vrstvu. Mezi sebou hovořili německým jazykem. Žili v pevné symbióze s ostatními obyvateli města, avšak tvořili osobitou společnost založenou na tradičním náboženství a židovské kultuře. Poslední velký židovský pohřeb ve městě proběhl před 2. světovou válkou, když zemřel kupec Emanuell Fränkel. Smutečního obřadu se tehdy zúčastnil i rabín.
Když začaly do Jablunkova docházet zprávy o pronásledování židů v Německu a o blížící se válce, menší skupinky emigrovaly do Palestiny. Ostatní Židé zůstali a 1. září 1939 se stali svědky vpádu německých vojsk do Jablunkova. Téměř všechny zastihl osud Židů v celé okupované Evropě. Jejich život byl ukončen v německých koncentračních táborech.
Na konci války se stal židovský hřbitov v Jablunkově místem další tragédie. Fašisté zde zavraždili 12 obyvatel z sousedních polských vesnic Istebné, Jaworzynky a Koniakowa dne 13. 4. 1945. Rovněž zde našel smrt jeden sovětský voják, který byl popraven vlastními veliteli za svou nedisciplinovanost.
Opuštěný hřbitov po válce chátral. Období komunistického režimu se stalo pro židovský hřbitov dobou téměř úplné devastace. Desítky drahých žulových pomníků byly za „tichého souhlasu režimu” ukradeny a zničeny.
Nová doba po převratu v roce 1990 přinesla nový zájem o zdevastovaný a zarůstající jablunkovský židovský hřbitov. Ozvala se židovská obec z Ostravy a její předseda nechal pozvednout a zasadit do betonu zbylé povalené macevy. V roce 2006 Federace židovských obcí v ČR, zaspoupená společností Matana a.s., získala částečnou dotaci od města Jablunkova na vybudování nové ohladní zdi kolem hřbitova a vstupní kované brány ve tvaru chanukového svícnu.
Jablunkovský židovský hřbitov má v současné době 26 dochovaných macev.
Oficiální webové stránky města Jablunkova
Použité zdroje:
[1] BYRTUS, Josef. ŽIDÉ V JABLUNKOVĚ. Nakladatelství Beskydy. Český Těšín: FINIDR s. r. o., 2009, 192 s. ISBN 978-80-904165-4-3.
[2] Město JABLUNKOV – Jablunkovské informační centrum. Stezka historií Jablunkova / Ścieżka historycznym Jabłonkowem. VALAŠSKÉ KRÁLOVSTVÍ, s. r. o., 2012, 21 s.
[3] eHutník. In: Deska připomíná oběti války [online]. 2015 [cit. 2016-03-21]. Dostupné z: http://ehutnik.cz/deska-pripomina-obeti-valky-10-cz1376.html.
[4] Soukromý fotoarchív pana Josefa BYRTUSE.
[5] Fotoarchiv města JABLUNKOV.